×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Ниту Мизрахи, ниту Чулев биле разрешени со ,,насилно сценарио”

  24.06.2020 20:10 | KumanovoNews

  Пишува: Ване Трајков

  Порталот Република oбјави напис со наслов ,,Мизрахи: Истото сценарио за разрешување, власта го пробува и кај Чулев’’  во која  екс министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, тврди дека власта се обидува да го разреши Наќе Чулев на истиот начин како што тоа го сториле во нејзиниот случај. Како што се наведува во текстот, станува збор за пренесена изјава од телевизиско гостување.

  Ниту Мизрахи, ниту Чулев биле разрешени со ,,насилно сценарио”

  Но, не е точно дека разрешувањето на Мизрахи е спроведено насилно, туку во регуларна собраниска процедура.

  Мизрахи која беше поставена на функција министер за труд и социјална политика на почетокот на ова година, согласно Пржинскиот договор за техничка Влада, е разрешена од Собранието на предлог на техничкиот премиер Оливер Спасовски. Како што беше наведено во тој предлог, разрешувањето беше побарано заради кршење на Уставот на Република Северна Македонија по вербалната нота што ја испрати Грција.  Собранието со 62 гласа ,,за” и 26 ,,против” одлучи Мизрахи да биде разрешена и од ВМРО-ДПМНЕ беше побарано да предложи нов кандидат за таа министерска позиција. Во оваа процедура нема ништо ,,насилно”.

  Имајки предвид дека почна изборната кампања за избор на нов пратенички состав во Собранието а со тоа и нова Влада, не е возможно техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев  да биде разрешен воопшто, а камоли со некакво ,,исто насилно’’ сценарио. Мандатот на Чулев му завршува со изборот на нова Влада. Од тука изјавата на поранешната министерка за труд и социјална политика Мизрахи  во гостувањето на Алфа а за кој пишува порталот Република е извртување на вистината за нејзиното разрешување и алудирање дека се спрема исто сценарио за Чулев со цел да се прикаже извршната власт како насилничка со неистомислениците

  Приложениот текст со насловот на читатлите им нуди манипулација  и креирање на искривена слика за начинот на кој била разрешена поранешната минситерка за труд и социјална политика и дека истото сценарио се подготвува и за министерот за внатрешни работи.