×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Поевтина струја за компаниите за да се намали цената на лебот, маслото, брашното, најави Ковачевски

  31.10.2022 10:19 | KumanovoNews

  Влада донесени се неколку важни одлуки со кои ќе се обезбеди непречено снабдување со електрична енергија и ублажување од растот на цените на струјата на светските берзи, со што ќе се овозможи стабилно и непречено функционирање на виталните институции.

  Поевтина струја за компаниите за да се намали цената на лебот, маслото, брашното, најави Ковачевски

  Со новиот пакет мерки им се овозможува на компаниите што произведуваат основни прехранбени производи, основните и средни јавни училишта, јавните претпријатија за водоснабдување и одведување на отпадни води да имаат поевтина струја. 

  „Ќе обезбедиме поевтина струја од 80 евра по мегават/час за компаниите кои вршат производство на основните прехранбени производи.
  Владината одлука се однесува на компаниите кои што произведуваат основни прехранбени производи во кои спаѓаат производителите на масло за јадење, леб и пекарски производи, брашно, млеко и млечни производи, месната и живинарската индустрија. Со овие мерки компаниите, производителите на основни прехранбени производи ќе имаат предвидливост, стабилна и поевтина струја, што крајно ќе влијае и врз стабилизирање на цените на финалните производи кои се произведуваат и се продаваат од овие компании. Со ваква одлука цените треба да се намалат за најмалку 10%“, кажа премиерот Димитар Ковачевски.

  Помош има за основните и на средните јавни училишта, кои може да склучат договор за снабдување со ЕСМ Продажба, по цена од 95 евра по мегават/час.

  „Можност за снабдување со електрична енергија од ЕСМ, обезбедуваме и за јавните претпријатија од областа на водоснабдување и одведување на отпадни води кои работат со пумпни и пречистителни станици, со што ќе обезбедиме непречено функционирање, односно непречено стабилно снабдување со вода на граѓаните како и одведувањето на отпадните води. Цената за оваа намена ќе биде 95 евра по мегават/ час електрична енергија“, додаде Ковачевски.