×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Европската унија обезбедува значителни права за потрошувачите – треба само да ги знаеме

  04.01.2022 08:27 | KumanovoNews | Преземено од: vistinomer.mk

  Иако Северна Македонија го чека датумот за почеток на преговорите за членство во Европската Унија (ЕУ), земјата заостанува во имплементацијата на едно основно право поставено од ЕУ. Институциите не ја вршат својата работа во спроведувањето на правото на заштита и безбедност на потрошувачите. Заштитата на потрошувачите е заштита на сите луѓе, тоа значи заштита на здравјето, парите и потребите на секој граѓанин, пишува Portalb.mk

  Европската унија обезбедува значителни права за потрошувачите – треба само да ги знаеме

  Граѓанинот на С. Македонија како потрошувач е незаштитен од услугите што ги добива во својата земја. Несигурноста почнува од прехранбени производи, до технолошки производи и банкарски услуги. Во однос на квалитетот на храната, само оваа година бевме сведоци на неколку скандали како: повлекување на преку 4.000 килограми путер со поминат рок, пронаоѓање на мртов стаорец во пакуван прехранбен производ, присуство на храна со поминат рок низ маркетите во земја и други.

  Според Организацијата на потрошувачи во Северна Македонија, другите проблеми со кои се соочуваат потрошувачите во нашата земја се поврзани со технолошки производи, бела техника или телефони. Многу актуелен проблем е и прашањето на измами при онлајн купување. Во финансиските услуги, граѓаните се жалат на проблемите со високи трошоците и камати за брзи кредити, задоцнување на кредити од банките, долгото чекање пред банките и недостатокот на банкарски услуги во развиените рурални средини.

  Правата на потрошувачите се кршат речиси во секој домен, но најголемите проблеми со кои се соочуваат потрошувачите се различни производи, проблеми со гаранција и сервис на бели производи и техничка опрема, враќање или размена на производи, производи со слаб квалитет, онлајн набавки, проблеми со услуги понудени од јавните претпријатија и слично“, информираат за Portalb.mk, од Организацијата на потрошувачи во РСМ.

  Во делот на јавните услуги, граѓаните се соочуваат со проблемите со високите сметки за електрична енергија, иако не трошат многу струја, високите сметки за водоснабдување, високите сметки за телекомуникациските услуги и незадоволството од квалитетот на интернет услугите.

  Заштитата на правата на потрошувачите значи дека во државата имаме многу закони и прописи, кои мора да ги заштитат потрошувачите во секој сегмент при купување на стоки и услуги на пазарот.

  Во секоја земја е донесен посебен закон, кој ги штити правата на потрошувачите. Кога правата на потрошувачите не се заштитени, тогаш тоа значи дека сите ние како потрошувачи сме повредени, не сме заштитени и сме несигурни кога купуваме стоки и услуги. Потребно е постојано да има унапредување на законската рамка за заштита на правата на потрошувачите, која постојано ќе биде усогласувана со европското законодавство, потенцираат од Организацијата на потрошувачите.

   

  Извештајот на ЕК: РСМ нема напредок во областа на заштитата на потрошувачите

  Политиките на ЕУ ги штитат економските интереси на потрошувачите и безбедноста на производите, опасните имитации и гарантираат одговорност за неисправни производи. Овие политики, нашата земја мора што поскоро да ги усогласи и спроведе за да биде поблиску до интеграцијата во ЕУ.

  Во последниот извештај на Европската комисија за напредокот на С. Македонија во процесот на членство во Европската унија, земјата беше критикувана дека не направила никаков напредок во областа на заштитата на потрошувачите и здравјето.

  Северна Македонија останува умерено подготвена во областа на заштитата на потрошувачите и здравјето. Во извештајниот период не беше постигнат напредок. Во наредната година, земјата треба особено да ја:

  • усогласи правната рамка со директивите на ЕУ за заштита на потрошувачите, особено во однос на Законот за заштита на потрошувачите, и да ги зајакне оперативните структури кои служат за заштита на потрошувачите;
  • интензивира напорите за контрола на тутунот;

  Понатаму во извештајот се наведува дека властите на С. Македонија не презеле никакви чекори во адаптацијата на Законот за заштита на потрошувачите и приближувањето на националните правила за безбедност на производите со законодавството на ЕУ.

  Интернет платформата која обезбедува информации за заштита на потрошувачите допрва треба да се развива. Шемите за посредување и понатаму се скапи и тешко достапни за потрошувачите. Потребни се дополнителни напори за да се воспостават насоки и процедури за жалбите на потрошувачите и средства за компензација, се вели во извештајот на ЕК.

   

  Какви права има потрошувачот во РСМ и колку граѓаните се свесни?

  Граѓаните во нашата земја не се доволно информирани за правата што ги имаат како потрошувачи, и како последица на ова полесно се измамени од бизнисите и трговците.

  Од секојдневните жалби што ги добиваме, се гледа дека потрошувачите не се многу свесни за своите права и поради оваа причина често се газат од трговците. Ние како Организација на потрошувачи секојдневно се трудиме да ги едуцираме потрошувачите преку советување, медиуми, објавување и промоција на едукативни материјали (брошури, летоци, прирачници и сл.)“, додаваат од Организацијата на потрошувачи.

  Правата на потрошувачите датираат од 1958 година, кога Обединетите нации (ОН) ја усвоија Резолуцијата 39/248, со која се поставуват основните насоки за заштита на потрошувачите. Како резултат на тоа, Светската организација на потрошувачи, одобри осум основни права на потрошувачите. Овие упатства се основа за развој на законодавството за заштита на потрошувачите, како во Европа, така и во светот. Основните права на потрошувачите се имплементирани во поголемиот дел од Законот за заштита на потрошувачите во земјава.

  • право на пристап до различни стоки и услуги за задоволување на нашите основни потреби, со поволни цени и соодветен квалитет;
  • заштита од неправедни договорни одредби, со кои нашите права се намалуваат, отежнуваат или исклучуваат;
  • заштита од измамнички и агресивни практики на пазарот;
  • одговорност на производителот за неисправни производи и право на сервисирање на производите.

   

   

   


  Овој напис е изработен во рамките на проектот Проверка на фактите за напредокот на Северна Македонија кон ЕУ, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

   

   

   

   

  Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk