×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • ФК Куманово - генерација 2012 шампиони во Детската лига на ФФМ

  04.06.2024 15:04 | KumanovoNews

  Децата од фудбалската школа на ФК Куманово родени во 2012 година ја освоија шампионската титула во Детската лига (ДЛ) на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Во финалниот натревар против екипата на Скупи извојуваа победа на терените на тренинг центарот на ФФМ.

  ФК Куманово - генерација 2012 шампиони во Детската лига на ФФМ

  Истата генерација минатата година на овој турнир биле вицешампиони, а со право на учество се стекнуваат по успесите остварени во детската лига на Северен Регион.

  Тренер на тимот е Исмет Зеќири, под негово раководство се бележи нагорен тренд во играта на генерација 2012.

  Во рамки на финалниот турнир од ДЛ на ФФМ годинава учествуваа најуспешните 96 екипи од Македонија поделени во шест натпреварувачки категории (генерации од 2011 – 2016). Секоја категорија има свој шампион, согласно возраста.

  Во годинешното издание на Детската лига на ФФМ, вкупно 149 клубови и 649 екипи со 10 илјади млади фудбалери имаа можност да се натпреваруваат секоја недела во рамките на своите региони.