×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • ГФК Куманово утре игра против „Беса“ во Слупчане

  30.04.2024 09:32 | Оливера Пешевска

  Градскиот фудбалски клуб Куманово, утре на 1 мај ќе гостува на екипата на „Беса“ во селото Слупчане, Липковско. 

  ГФК Куманово утре игра против „Беса“ во Слупчане

  Натпреварот е според првенствениот календар, но се игра во среда заради велигденските празници викендов.

  „Играме против „Беса“ од Слупчане, и по наши проценки доколку победиме имаме 90- процентна шанса да го освоиме првото место во лигата. Но, ќе биде тешко- играме на гости и по најавите ќе бидеме под голем притисок од нивните навивачи. Често на натпреварите доаѓа и група навивачи од „Шкендија“ Арачиново, нашиот директен конкурент за првото место и со закани и навреди се обидуваат да не испровоцираат. Ќе направиме се и се надеваме дека повторно ќе триумфираме“, истакна Тони Раденковиќ, потпретседател на клубот.

  До крајот на првентсвото ГФК Куманово ќе игра два меча на гости и два на домашен терен. Само со победа на сите од нив ќе го задржат првото место на табелата во Трета лига Север и ќе имаат можност да се борат за влез во повисок ранг на натпреварување.

  На последниот редовен натпревар ГФК Куманово извојува победа против ССК Нова со висока разлика од 6:0.