КК Куманово имаше тежок дуел, но сепак славеше над ФМП

07.02.2021 23:59 | KumanovoNews

На натпреварот, првите три четвртина завршија со нерешен резултат, иако водството ги менуваше страните се до последниот период, кога Куманово успеа да одигра подобра одбрана од ФМП Академија и да победи со 72:66.

КК Куманово имаше тежок дуел, но сепак славеше над ФМП

По првата четвртина, бројките на семафорот беа идентични, а тимовите имаа по 22 поени. КК Куманово оствари и +7 предност на средината од вториот период, при резултат 33:26, но гостите од Скопје успешно се вратија во краток временски период и на полувреме екипите заминаа со 35:35.

Во второто полувреме, на двапати ФМП Академија имаше +4, но овој пат Куманово беше тој што успешно бркаше негатива, па во последните 10 минути влеговме со резултат 54:54. Сепак, отпорот беше совладан во последните 2 минути кога составот на Ѓорѓиевски првин имаше +5, а потоа и +8.

Ова обезбеди шеста победа по десет одиграни рунди и моментално позиција број 6 која води во Суперлигата.

Најкорисен во тимот на КК Куманово, со индекс 31 беше Бранислав Џекиќ. Србинот постигна 24 поени, а имаше и 7 скокови, 1 асистенција и 6 блокади. По него, следуваа Робев со 18 и Ливингстон со 16 поени.

(Д.Д.)

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk