×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Златен и сребрен медал за кумановските џиу-џицу борци на Меѓународен натпревар во Скопје

  08.06.2024 11:19 | KumanovoNews

  Двајца кумановски џуи џицу борци, членови на клубовите „Предатор“ и „Импакт Зенит“, освоиа медали на Меѓународен отворен турнир во бразилско џиу-џицу во Скопје.

  Златен и сребрен медал за кумановските џиу-џицу борци на Меѓународен натпревар во Скопје

  Златен медал освои Марко Инѓиќ, во категоријата до сто килограми и сребрен медал Матеј Кузмановски, во категоријата до деведесет и еден килограм на меѓународниот . 

  Од Куманово, на првенството настапиле уште двајца учесника. 

  „Иван Тимчевски се пласираше на четврто место во категорија со дваесет и еден натпреварувач. Никола Станковиќ за прв пат настапи и по победа над вешт противник од Албанија не успеа да се пласира во финалните борби, но покажа смиреност и фокус каратеристични кај поискусните борци“, вели тренерот Стефан Лучиќ.

  Натпреварите на вакви првенства се одигруваат во повеќе категории поделени на мажи, момчиња и жени, кои понатаму имаат поткласи зависно од степенот на постигнатите вештини – почетник, средно подготвен и професионал. Како и во сите боречки вешти се врши поделба и по тежина на натпреварувачите.

  На интернационалното првенство, покрај клубови од земјава, настапиле преставници од повеќе земји: САД, Турција, Германија, Русија, Бугарија, Грција итн.

  Натпреварувањето го организирала македонската членка на светската федерација на Абу Даби Комбат Клуб – АДЦЦ, која во светот на боречките спортови со зафати - борење, бразилско џиу-џицу, џудо, самбо - го носи престолот.

  Припадници на овие спортови се легендите: Крег Џоунс, Гордон Рајан, Марсело Гарсија, Шанџе Рибеиро и др.