16. 08. 2020 13:05

15 литри дожд наврнаа во Куманово

15 литри дожд наврнаа во Куманово

Во изминатите 24 часа во Куманово наврнаа 15 литри на метар квадратен дожд. Најмногу врнежи имаше во  Крива Паланка 29, а најмалку во Ѓуриште 4 л/м2.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме со засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 24 до 30 степени. УВ=7.

Во следните денови во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Во среда на повеќе места да биде нестабилно, а локално процесите да бидат и поинтензивни.

Постабилно и нешто потопло време се очекува кон крајот на наредната седмица.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk