19. 09. 2020 19:55

18 новозаболени и 9 оздравени од корона во Куманово

18 новозаболени и 9 оздравени од корона во Куманово

Во Центарот за јавно здравје во Куманово во изминатото деноноќие регистрирани се 18 новозаболени и 9 оздравени пациенти од ковид-19. На ниво на државата регистрирани се 140 нови случаи , а направени се 1397 тестирања.

По градови: Скопје 47,  Куманово 18, Тетово 15, Прилеп 7, Штип 3, Крива Паланка 2,   и др.

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (84, 73 и 74), двајца од Тетово (68 и 55) и еден пациент од Струга (62). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 60 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 174.097 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16557, бројката на оздравени пациенти е 13792, на починати е 689, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2076.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk