22. 09. 2020 18:48

Четворица новозаболени и 17 оздравени од коронавирус во Куманово

Четворица новозаболени и 17 оздравени од коронавирус во Куманово

Во Центарот за јавно здравје во Куманово во изминатите 24 часа регистирани се четворица новозаболени и 17 оздравени од коронавирус.

На ниво на државата има 88 нови случаи, а направени се 1618 тестирања на ковид-19. По градови во:  Скопје 45, Прилеп и Струмица 7, Тетово 6 , Куманово 4, Крива Паланка 2 и др.

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (53), од Гостивар (60), од Прилеп (57), од Струга (60) и еден пациент од Битола (60г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 177.635 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16867, бројката на оздравени пациенти е 14084, на починати е 705, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2078.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk