29. 06. 2020 16:38

Десет новозаболени од коронавирус во Куманово

Десет новозаболени од коронавирус во Куманово

Сите нови 10 случаи на коронавирус регистрирани во изминатото деноноќие се` од Куманово.

Директорот на Центарот за јавно здравје, Ариф Љатифи вели дека новозаболените се од познати кластери, веќе имале заболени во нивните семејства. Во Липковско нема нови случаи.

Денеска се направени 35 тестирања во двете општини.

Во последните 24 часа регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19, а се направени се 868 тестирања.

По градови: Скопје 57, Куманово 10, Дебар 1, Штип 13, Прилеп 7, Тетово 19, Струга 3, Велес 4, Битола 1, Охрид 5, Кавадарци 1, Гостивар 6, Пробиштип 2, Свети Николе 2 и Ресен 1.

Починати се 12 лица, петмина од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес и еден пациент од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 59.633 тестирања на кови -19.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk