×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Дизелот поевтинува, ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапува

  01.04.2024 17:29 | KumanovoNews

  Дизелот и Екстра лесното масло за домаќинството од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар по литар, цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за половина денар по литар, додека цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ).

  Дизелот поевтинува, ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапува

  Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат:

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 85,00 (денари/литар)

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 87,50 (денари/литар)

  - Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 76,00 (денари/литар)

  - Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 75,00 (денари/литар)

  - Мазут М-1 НС - 45,459 (денари/килограм)

  Намалувањето е во просек за 0,10 насто, поради намалување на референтните цени на светските пазари, во споредба со претходната пресметка.