Двајца починати и 65 новозаболени од коронавирус во Куманово

02.09.2021 19:57 | Сузана Николиќ

Две лица на возраст од 67 и 77 години починаа од компликации на коронавирус, а уште 65 лица се позитивни на ковид-19. На ниво на државата регистрирани се 760 нови случаи, а починале 23 лица.

Двајца починати и 65 новозаболени од коронавирус во Куманово

Во последните 24 часа се направени 5.724 тестирањe, а регистрирани се 760 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје – 325, Куманово – 65, Тетово – 63, Гостивар – 37, Струмица – 31, Кичево – 28, Струга – 26, Охрид, Штип и Дебар – по 24, Кавадарци – 18, Велес – 17, Прилеп , Битола и Радовиш – по 9, Кочани – 8, Неготино и Делчево – по 5,Свети Николе, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица – по 4, Ресен и Берово – по 3, Крива Паланка, Виница, Богданци и Македонски Брод – по 2, Гевгелија, Валандово и Крушево – по 1.

Пријавени се 23 починати лица: 9 починати лица од Скопје (82г,81г,79г,71г,70г,60г,59г, 58г и 48г), по 2  починати лица од Куманово (77г и 67г), Прилеп (81г и 78г) ,Гостивар (74г и 65г) ,Струмица (83г и 68г) ,Кичево (73г и 71г) и Дебар (75г и 59г), и по едно починато лице од Тетово( 48г ) и Виница (47г). Сите пријавени лица  се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 644 оздравени пациенти од:Скопје – 219, Тетово – 94, Гостивар – 81, Куманово – 47, Струмица – 34, Кавадарци – 24, Дебар – 22,Кичево -21,Битола и Ресен – по 12, Велес – 10, Кочани – 9, Радовиш – 7, Прилеп ,Штип и Кратово – по 6, Неготино – 5, Гевгелија, Свети Николе, Берово и Виница – по 4, Валандаво ,Македонски Брод и Пехчево – по 2, Охрид, Струга,Крива Паланка , Делчево ,Богданци ,Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.169.901 тестирање на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 178.159, бројката на оздравени пациенти е 157.294, на починати е 5.987, а бројот на активни случаи изнесува 14.878.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 76805, Активни 5899
Тетово 10419, Активни 1972
Гостивар 7697, Активни 1158
Куманово 10340, Активни 938
Струмица 5235, Активни 686
Кичево 3647, Активни 620
Струга 3611, Активни 566.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk