Еден починат, пет нови случаи и 48 оздравени од ковид-19 во Куманово

03.05.2021 - 21:53

 Во последните 24 часа регистрирани се 62 нови случаи на ковид -19, а направени се 572 тестирања, информира Министерството за здравство.

Еден починат, пет нови случаи и 48 оздравени од ковид-19 во Куманово

По градови во: Скопје – 32, Прилеп и Штип – по 7, Куманово – 5, Струмица – 4, Кавадарци – 3, Велес, Кочани, Кичево и Виница - по 1.

Пријавени се вкупно 25 починати лица: 10 од Скопје (69г, 71г, 71г, 71г, 72г, 73г, 76г, 83г, 86г и 86г), по 2 починати лица од Тетово (36г и 74г), Кавадарци (71г и 84г) и Струмица (56г и 69г) и по едно починато лице од Куманово (75г), Прилеп (79г), Битола (72г), Велес (78г), Штип (71г), Охрид (81г), Кочани (85г), Пробиштип (63г) и Демир Хисар (70г). Еден пациент е починат во домашни услови, а останатите 24 се починати во болнички услови.

Регистрирани се 398 оздравени пациенти од: Скопје – 161, Куманово – 48, Битола – 42, Кочани – 24, Велес – 22, Штип – 16, Берово – 13, Гостивар – 12, Струмица и Гевгелија – по 10, Кичево - 7, Тетово – 6, Свети Николе и Дебар – по 5, Ресен, Пробиштип, Валандово и Богданци – по 3, Радовиш – 2, Прилеп, Охрид и Пехчево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 725.240 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.747, бројката на оздравени пациенти е 133.871, на починати е 4.961, а бројот на активни случаи изнесува 13.915.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 67489, активни 6373

Куманово 8564, активни 990

Прилеп 8187, активни 626

Тетово 7122, активни 531

Битола 6166, активни 867.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk