29. 06. 2020 12:45

Кај пациент од Куманово се утврдува дали пак му се вратил вирусот

Кај пациент од Куманово се утврдува дали пак му се вратил вирусот

Во следните денови ќе се знае дали кај пациент од Куманово кој прележал ковид-19 повторно му се вратила болеста, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Тој рече дека во светот има такви случаи, има податоци дека станува збор за некаква мутација на вирусот.

– Има потврда на рецидив на болеста, а се очекува за пациентот во Куманово овие денови да се потврди дали е таков случај – рече Филипче, одговарајќи на новинарско прашње при посетата на болницата во Козл

Медицински работници од кумановската болница кои го прележале коронавирусот и добиле два негативни теста, повторно се инфицирале и добиле позитивен брис, иако мислеле дека вирусот е зад нив. Тие биле откриени дека се позитивни кога отишле да даваат крвна плазма.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk