03. 06. 2020 17:36

Карантин за Куманово од четврток навечер до понеделник наутро, предлага Комисијата за заразни болести

Карантин за Куманово од четврток навечер до понеделник наутро, предлага Комисијата за заразни болести

 Комисијата за заразни болести доставила предлог до Владата, да се воведе карантин за кризните подрачја Скопје, Тетово и тетовско, Куманово и кумановско и Штип веќе од четврток во 21 часот да трае до понеделник наутро во пет часот.

За останатиот дел од државата се препорачува да се воведе полициски час секој ден од петок во 16 часот до 5 часот наутро и би траел до понеделник.

Владата попладнево треба да одлучи за предлозите на Комисијата.

Комисијата се реши на ваков потег поради заканите од ширење на коронавирусот за претстојниот продолжен викенд за Задушница и Духовден и затоа што мерките за заштита не се почитуваат. Дополнително, во одредени делови од земјата,  многумина од суспектните случаи одбиваат да се тестираат и да ги кажат контактите и не може да се утврди точната бројка на заразени.


2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk