14. 09. 2020 11:12

Нино освои втора награда на „Охрид-фест“

Нино освои втора награда на „Охрид-фест“

 Со „Чувај не песно“ Нино Величковски, ја освои втора награда на стручното жири на „Охрид Фест“, кој викендов се одржа на сцената на Долни Сарај во Охрид.

Во конкуренција на 19 новосоздадени песни, жирито гласаше за баладата, која е по текст на Огнен Неделковски, музиката на Филип Неделковски, а аражманот на Петар Кан.

„ Јас на овој фестивал имам отпеано десетина песни и добиено повеќе награди и мене многу ми значат наградите од овој фестивал. „Чувај не песно“ е интересна баладичка, се работи за едно специфично музичко решение, а во текстот се зборува за тоа дека песната ни е се`. Текстот ме понесе да дадам посебна интерпретација и емоција, која одговара на моите гласовни можности, по што стручното жири ме награди“, - изјави Нино.

Нино  на 23 септември ќе настапи на Фестивалот „Тумба- фест“, кој ќе се одржи на платото пред Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk