01. 08. 2020 16:20

Нови 17 заразени со коронавирус во Куманово, 138 во земјата

Нови 17 заразени со коронавирус во Куманово, 138 во земјата

Во Центарот за јавно здравје во Куманово денеска се регистрирани нови 17 случаи на ковид-19.  

Во последните 24 часа направени се 1621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи во земјата. По градови: Скопје 47, Куманово 17, Штип 16, Дебар 10, Гостивар 10, Македонски Брод 6, Велес 5...

Починати се 7 лица, две пациентки од Скопје (64 и 67 години), пациентка од Македонски Брод (53), пациентка од Кичево (41), пациент од Битола (27), пациент од Дебар (78) и пациент од Штип (64). Шест пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 144 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 103938 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10891,  бројката на оздравени пациенти е 6698, на починати е 493, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3700.

Во Куманово досега заразени се 1.049, а активни се 263 пациенти.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk