Нови 25 случаи на ковид-19 во Куманово

26.02.2021 - 16:21

Во последните 24 часа регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19, a направени се 3.477 тестирања.

Нови 25 случаи на ковид-19 во Куманово

По градови Скопје 258,  Кавадарци – 51, Прилеп – 41, Куманово –25, Неготино – 22, Охрид – 18, Тетово – 16, Струга – 13, Гевгелија – 12, Битола – 11, Велес, Струмица и Крива Паланка – по 10, Штип – 8, Кичево -7, Гостивар и Валандово – по 6, Крушево и Богданци – по 5, Пробиштип и Демир Хисар – по 4, Кочани – 3, Делчево – 2, Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево – по 1.во:

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (77г,70) и по еден пациент од Прилеп (72), Кавадарци (73), Охрид (71), Ресен (68)  Валандово (66) и Дојран (64). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од: Скопје – 90, Прилеп –25, Кавадарци – 19, Неготино и Тетово – по 8, Куманово и Штип – по 7, Гостивар и Делчево – по 6, Гевгелија – 5, Битола и Велес – по 4, Струмица, Крушево и Берово – по 3, Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен – по 2, Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 516.169 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.762, бројката на оздравени пациенти е 90.895, на починати е 3.119, а бројот на активни случаи изнесува 7.748.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk