×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Општина Куманово поднесе кривична пријава против непознати лица за узурпација на земјиште и бесправна градба во Сопот

  23.11.2023 12:43 | Сузана Николиќ

  Општина Куманово поднесе кривична пријава против организирана група НН лица поради основано сомневање за сторено кривично дело узурпација на недвижности од член 225 став 2 од КЗ и кривично дело бесправно градење 244-а став 1 од КЗ.

  Општина Куманово поднесе кривична пријава против непознати лица за узурпација на земјиште и бесправна градба во Сопот

  „Организираната група НН лица во подолг временски период заклучно со 06.11.2023 година, ги сториле наведените кривични дела со узурпација и градба на градежна парцела, државно земјоделско земјиште КП бр.963 КО Сопот, запишана во Имотен лист бр. 117 и на истата покрај узурпација, изградиле објект со функција Музеј - Меморијален центар“, соопшти Општина Куманово. 

  Кривичната пријава заедно со сите обезбедени наводи и докази со коишто Општината располага е поднесена до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Основно јавно обвинителство Куманово и МВР-СВР Куманово, за нивно понатамошно поставување.