×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Отворена изложбата на скутини во Центарот за култура во Куманово

  27.01.2023 14:41 | Оливера Пешевска

  Мултимедијалната изложба „Скутина, фота, бовча, диљка“ од етнокореологот Бојан Петковски може да се види во фоајето на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.

  Отворена изложбата на скутини во Центарот за култура во Куманово

  На изложбата се претставени петнаесетина скутини, како највпечатлив и централен детал на носијата не само кај женската туку и машката облека.

  „Во период кога традицијата е на изумирање мора да бидат елиминирани стеротипните форми на нејзина презентација преку современи техники и методи за да се доближи до поширокиот аудиториум. Вредноста на скутината-историска, научна, уметничка јас секако ја знам, но од особена важност е да се пренесе и да стигне до пошироката публика“, вели авторот Петковски.
   

  На изложбата скутината е претставена преку фотографии, кои се поставени така да може да се добие вистинска претстава за тоа како изгледале скутините и целокупниот визуелен изглед на носијата. На самите фотографии се прикачени експонатите - фути изработени со традиционални, народни техники со што авторот се потрудил да креира изглед најсличен на оригиналот.

  Изложбата „Скутина, фота, бовча, диљка“ беше пропратена со сценско - уметнички перформанс од вокални напеви од етничките предели Источен дел на Славиште и Дурачка Река. Музичката точка беше изведена на кавал и две воклани солистки.

  Проектот е поддржан од Министерството за култура, како проект од национален интерес и од Центарот за кулура, постојани партнери на младинскиот активизам и прогресивните уметници.