×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Почина народниот херој Мара Нацева

  01.07.2013 14:25 | KumanovoNews

  Денеска во својата 94 година од животот почина Мара Нацева Дрљевиќ,  последен народен херој во Република Македонија.

  Почина народниот херој Мара Нацева

  Мара Нацева е родена во 1919 година во Куманово.Во 1936 година станува член на СКОЈ, а во 1939 година на КПЈ. Поради учество во штрајкувачкото движење мора да го напушти Куманово и заминува за Ниш, каде исто така се вклучува во партиските активности на КПЈ.

  Од крајот на 1941 година е член на Покраинскиот комитет на КПЈ за Македонија. Во летото 1942 година е уапсена од бугарската полиција и е интернирана во логорот за жени кај Асеновград. Во март 1943 година во отсуство е избрана за организационен секретар на новоформираната Комунистичка партија на Македонија. Избрана е за делегат на АВНОЈ и АСНОМ.

  Погребот ќе биде утре на градските гробишта во Куманово.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk