×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Пожарот кај „Ловечки“ постојано се активира, се сомнева дека некој го подметнува

  27.07.2022 11:21 | Сузана Николиќ

  Шести интервенции на гаснење на сува трева во шумата околу „Ловечки дом“ имале кумановските пожарникари за последните три дена. Последната била синоќа околу 18 часот, а првата во неделата околу 20 часот, кога пожарот го предизвика силно електрично празнење. Тогаш од запален бор огнот се прошири на тревата, но брзо беше изгаснат и немаше поголема штета. 

  Пожарот кај „Ловечки“ постојано се активира, се сомнева дека некој го подметнува

  Пожарот трипати се активирал во понеделникот, а продолжил и во текот на вчерашниот ден, што создава сомнеж дека некој намерно го подметнува.

  „За овие неколку дена во с. Проевце се бележат шест интервенции во близина на „Ловечки дом“ каде е потпалена сува трева на различни локации во кругот на домот. Најверојатно намерно да се потпалува од засега непознато лице“, соопштуваат од Регионалниот центар за управување со кризи (РЦУК).

  Вчера во гаснење на пожарите од 13.20 до 15 часот,  интервенирале 2 ПП возила и 4 пожарникари, а од 17.50 до 20.40 часот 1 возило и двајца пожарникари.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk