×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

  26.02.2024 14:40 | KumanovoNews

  За половина денар се намалуваат цените на Еуросупер 95 и дизел горивото, за еден денар поевтинува Еуросупер 98, а Екстра лесното масло за горење се намалува за дена и половина.

  Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

  Пораст на цената од 0,442 денари за килограм има кај мазутот, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

  Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат:

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 82,50 (денари/литар)

  - Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 84,50 (денари/литар)

  - Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 78,00 (денари/литар)

  - Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 76,00 (денари/литар)

  - Мазут М-1 НС - 43,343 (денари/килограм)