21. 10. 2020 22:02

Се зголемува бројот на заболени од ковид-19 во Куманово, регистрирани нови 26 случаи

Се зголемува бројот на заболени од ковид-19 во Куманово, регистрирани нови 26 случаи

Во последните 24 часа направени се 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19.

По градови во: Скопје 325, Прилеп 38, Куманово 26, Штип, Кавадарци и Тетово 25, Струмица 24, Гевгелија 20, Крива Паланка 9, Свети Николе 3 и др.

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (52, 73 и 85), еден од Куманово (59), двајца пациенти од Прилеп (78 и 75), двајца од Велес (61 и 62), двајца пациенти од Гостивар (43 и 76), еден од Струмица (66) и еден пациент од Свети Николе (69).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 233 оздравени пациенти од: Скопје 89, Куманово 6 и др.

Досега во земјата се направени вкупно 226.612 тестирања на Ковид -19.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24836, бројката на оздравени пациенти е 17905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6069.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk