18. 08. 2020 15:01

Шест новозаболени и 18 оздравени од ковид во Куманово

Шест новозаболени и 18 оздравени од ковид во Куманово

Во последните 24 часа  регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19 во земјата, а направени се 1742 тестирања.

По градови: Скопје 40, Куманово 6, Штип 13, Прилеп 5, Тетово 13, Гостивар 18, Кичево 7, Охрид 6, Виница 5 ...

Починати се двајца пациенти, еден од Скопје (70) и еден пациент од Штип (75).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 152 оздравени пациенти од: Скопје 87, Куманово 18, Штип 14...

Досега во земјата се направени вкупно 128.938 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12970, бројката на оздравени пациенти е 9513, на починати е 549, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2908.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk