12. 07. 2020 18:17

Шест новозаболени и еден починат од коронавирус во Куманово

Шест новозаболени и еден починат од коронавирус во Куманово

Шест новозаболени од коронавирус се регистрирани во Куманово, од вкупно 136 во државата. Во последните 24 часа направени се 991 тестирања.

По градови: Скопје 46, Куманово 6, Штип 14, Тетово 12, Гостивар 13, Струга 9, Дебар 7, Свети Николе 5...

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца пациенти од Струга и еден од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8111, бројката на оздравени пациенти е 4203, на починати е 382, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3526.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk