Тројца новозаболени од КОВИД-19 во Куманово, 162 во земјата

14.06.2020 18:08 | KumanovoNews

 Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на КОВИД-19 во земјата.

Тројца новозаболени од КОВИД-19 во Куманово, 162 во земјата

По градови: Скопје 92, Куманово 3, Дебар 5, Штип 1, Прилеп 2, Тетово 32, Струга 3, Охрид 4, Гостивар 2, Гевгелија 1, Струмица 1, Крива Паланка 1, Свети Николе 1 и Ресен 14.

Починати се 9 лица, три од Скопје, еден од Прилеп, два од Тетово, еден од Струга, еден од Велес и еден од Гостивар. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, пациент од Тетово (62г), хоспитализиран еден ден на клиниката и пациент од Скопје (62г), хоспитализиран пред три дена.

Во ГОБ „8 септември“ починаа пациент од Скопје (69) примен на 13 јуни, пациентка од Скопје (73) примена на 2 јуни и пациентка од Велес (70) хоспитализирана на 2 јуни.

Во болницата во Прилеп почина пациентка на 81 година, хоспитализирана на 11 јуни. Во болницата во Тетово почина пациент (59), во болницата во Охрид почина пациент од Струга (69) а во болницата во Гостивар на пациентка (58) која починала на 11 јуни, позитивниот резултат на ковид е докажан постмортем.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти и тоа: Скопје 2, Прилеп 2 и Тетово 1.

Досега во земјата се направени вкупно 43.040 тестирања на КОВИД -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4057, бројката на оздравени пациенти е 1710, на починати е 188, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2159.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk