Тројца починати и 98 новозаболени од коронавирус во Куманово

24.08.2021 20:09 | Сузана Николиќ

Во Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) во Куманово, во последните 24 часа регистрирани се тројца починати на возраст од 52, 71 и 79 години. Пријавени се 98 нови случаи  и 36 оздравени од коронавирус. 

Тројца починати и 98 новозаболени од коронавирус во Куманово

На ниво на држават регистрирани се 1.210 нови случаи на ковид-19, а направени се 7.084 тестирањe.

По градови: Скопје – 464, Тетово – 177, Гостивар – 112, Куманово – 98, Струмица – 55, Кичево – 48, Битола – 32, Струга – 29, Кавадарци – 26,  Радовиш – 15, Велес – 14,  Кочани, Гевгелија и Ресен – по 13,  Прилеп – 12, Делчево и Кратово – по 11, Македонски Брод – 10,  Свети Николе – 9,  Дебар и Виница – по 7, Неготино – 6,  Берово – 5, Штип, Валандово и Богданци – по 4, Македонска Каменица – 3, Охрид , Крива Паланка и Пехчево – по 2,  Демир Хисар и Демир Капија  – по 1.

Пријавени се 32 починати лица:  8 починати лица од Скопје (52г,54г,58г, 61г,67г,68г, 75г, и 77г), по 6 починати лица од Гостивар (45г,47г ,48г,61г,67г и 74г), и Тетово (54г,57г, 60г,72г,74г и 78г), 3 од Куманово (52г,71г и 79г), 2 од Кичево (47г и 71г), по едно починато лице од Штип (56г), Кочани (67г), Берово (74г), Охрид (50г), Валандово (58г), Струга (64) и Делчево (32г).Од вкупно пријавените, едно лице е починато во домашни, а останатите 31 лице се починати во болнички услови.

Регистрирани се 451 оздравен пациент од: Скопје – 133, Гостивар – 78, Тетово – 51, Струмица – 40, Куманово – 36, Кичево – 32, Дебар – 13, Велес – 10, Битола и Ресен – по 8, Кавадарци – 7, Штип – 6, Радовиш, Кочани и Берово – по 5, Прилеп и Свети Николе – по 3, Виница и Охрид – по 2, Гевгелија, Валандово, Пехчево и Демир Капија – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.118.535 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 170.412, бројката на оздравени пациенти е 152.916, на починати е 5.727, а бројот на активни случаи изнесува 11.769.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 73686, Активни 4150
Куманово 9860, Активни 768
Прилеп 8509, Активни 151
Тетово 9671, Активни 1911
Битола 6583, Активни 213
Велес 5632, Активни 127
Гостивар 7198, Активни 1494.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk