23. 05. 2020 17:06

Уште двајца новозаболни од коронавирус во Куманово

Уште двајца новозаболни од коронавирус во Куманово

Два нови случаи позитивни на коронавирус се регистрирани во Куманово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти.

- Скопје 4

- Куманово 3

- Прилеп 5

- Тетово 6

- Велес 4

- Битола 2

Во ГОБ „8 Септември“ почина пациент од Скопје (63), примен на болничко лекување на 6ти мај како сомнителен на ковид, потврден позитивен еден ден подоцна.

Во изминатите 24 часа направени се 744 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во:

- Скопје 16

- Куманово 2

- Прилеп 2

Досега во земјата се направени вкупно 24762 тестирања на КОВИД -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 355 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на КОВИД-19. Досега со скринингот направени се 2060 тестирања на КОВИД-19, а регистрирани се само два позитивни случаи на вработени во градинка во Битола и во Скопје. Сите останати резултати се негативни.

Вкупната бројка на КОВИД дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1941, бројката на оздравени пациенти е 1411, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 417.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk