14. 08. 2020 10:38

Во 14 часот протест пред Општина Куманово против поскапување на струјата

Во 14 часот протест пред Општина Куманово против поскапување на струјата

Денеска, со почеток во 14 часот, пред Општина Куманово, ќе се одржи протестен марш против поскапување на електричната енергија. Граѓаните потоа ќе заминат пред седиштето на ЕВН.

Организатор на протестот во Куманово е невладината организација „Глас“, а целта е да се укине одлуката за зголемување на електричната енергија од 7,4 отсто  и ќе чини 5,9 денари за еден киловат скапа тарифа, намалување на цената за потрошувачите за 46 отсто, како и распуштање на Регулаторната комисија.

Од Владата се бара да се намали ДДВ од 18 на 5 отсто и да се елиминира монополот на ЕВН, а воедно и да се национализира дистрибутивната мрежа.

Исто така и едно од барањето на овие протести е да се формира тело во служба на граѓаните, кое ќе може да го проверува квалитетот на енергетските услови.

Ова е втор протест против покачувањето на струјата во Куманово.

Протести ќе се одржат и во Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево и Струга во 18 часот.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk