Волонтери на Црвен крст Крива Паланка делеа вода и совети за топлотниот бран

30.07.2021 18:48 | Жаклина Цветковска

Волонтери од Општинската организација на Црвен крст Крива Паланка делеа шишиња вода на населението и даваа совети за заштита од топлотниот бран кој деновиве ја зафати државата.

Волонтери на Црвен крст Крива Паланка делеа вода и совети за топлотниот бран

Превентивната акција имаше за цел на случајните минувачи да им се укажат последиците од високите температури, кои а можат да влијаат на нивното здравје, но начините за заштита.

Акцијата е поддржана од Општина Крива Паланка, а шишињата вода се донација од кривопаланечки фирми.

Во зависност од препораките на надлежните институции, Црвен крст Крива Паланка и во периодот што следи ќе биде присутен на терен преку давање поддршка во справувањето со топлотниот бран од портокалова (алертна)
фаза.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk