×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Учениците од Умин Дол ќе учат во реконструирано училиште

  01.09.2022 22:14 | Сузана Николиќ

  Учениците од Умин Дол и околните села денеска ја започнаа наставата во реконстуирано училиште. Проектот за реконструкција на централното училиште „Карпош“ се  реализира со финансиска поддршка на Министерството за образование и наука и Општина Куманово.

  Учениците од Умин Дол ќе учат во реконструирано училиште

  Овој проект опфати реконструкција на кров, подови и тоалети, нови прозорци и врати, нова енергетско-ефикасна фасада, санитарни јазли и делумно нов ентериер, нова електрична инсталација со нов систем за греење, пристапна рампа и тоалети адаптирани за лица со попреченост.

  На свеченото отворање, градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски упати благодарност до ресорното министерство и ЈП „Куманово план“ за реализираниот проект и воедно информираше дека последната
  капитална инвестиција во Куманово во сегментот на образование е 1987 година.

  Присутните ги поздрави и директорката на училиштето Тања Тодоровска.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk