×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Зголемени водостоите на реките во Кумановско, нема опасност од поплави

  24.01.2023 15:05 | Оливера Пешевска

  Вчерашните врнежи од дожд ги зголемија водостоите на реките Кумановка, Липковска, Којнарка и Пчиња, поради што потои опасност од нивно излевање на пониските места. Најголемо зголемување има водата реката Кумановка кај селото Доброшане, на едно место е измерено висина од 164 цм.

  Зголемени водостоите на реките во Кумановско, нема опасност од поплави

  Значително зголемување на водостојот има и реката Пчиња, која денеска бележи висина од 60 цм, а просекот за јануари кај Пелинце е 53 цм.

  „Постои опасност од излевање, но за сега освен на некои помали места покрај коритото, не се забележани поплави. Со намалување на врнежите денеска до вечерните часови ќе дојде до стагнација и постепено намалување на висината на водната маса во реките“, изјави Илија Бојаровски од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

  Покачувањето на водостоите освен од врнежите се должи и на заситеноста на земјата со влага, топење на снегот од повискоите места, сливањето на водите од сливните подрачја северно од Куманово. И покрај најавите за врнежи за денеска, сепак тие ќе бидат со послаб интензитет и непосредната опасност за поплави поминува.  

  (фото: кумановско "ушќе")

  Прогнозите покажуваат дека врнежите постепено ќе се намалуваат и ќе бидат повремени. За повисоките места се очекуваат врнежи од снег. Во текот на неделата ќе дојде и до пад на температурите, кои нема да надминуваат 6 степени Целзиусови.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk