03. 02. 2010 16:54

„Аватар„ со најмногу номинации за Оскар

„Аватар„ со најмногу номинации за Оскар

Голмото ремек дело на Џејмс Камерон доби девет номинации за наградите од Американската академија на филмски науки и уметност.

Во трката за најдобар филм, првпат се номинирани десет наместо пет филма. Најголем број на гласови добиа „Аватар“, „Слепата страна“, „Дистрикт“, „Образование“, „Шкафчето на болката“, „Драгоцена“, „Сериозен маж“, „Во воздух“ и „Проклетници“.

„Аватар“ е номиниран во категориите за најдобар филм, режисер, сценограгија, камера, монтажа, монтажа на звук, микс на звук, оригинална музиика и специјални ефекти.

Режисерите номинирани за Оскар во долгометражна категорија се Џејмс Камерон („Аватар“),

Кетрин Бигелоу („Катанец за срцето“), Квентин Тарантино („Проклетници“), Ли Дениелс („Драгоцена“) и Џејсон Рајтман („Горе во воздух“)

За најдобар актер номинирани се Џеф Бриџис,(„Лудо срце“) Џорџ Клуни („Горе во воздух“),

Колин Фирт („Еден човек“), Морган Фримен и Џереми Фенер („Катанец за срцето“)

Во категоријата за најдобри актерки се Сандра Булок („Слепата страна“), Хелен Мирен(„Последната станица“), Кери Малиген („ Образование“), Габури Сидибе („Вредност“) и Мерил Стрип („Џули и Џулија“).

Номинирани за најдобра споредна улога се Мет Дејмон, Вуди Харелсон, Кристофер Пламер, Стенли Тучи, и Кристоф Валц во машка категорија, а Пенелопе Круз, Вера Фармига, Меги Гиленхал, Ана Кендрик и Мо‘ник во женска категорија.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk