×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Се отстрануваат столбовите на велосипедската патека во Тетово

  25.11.2021 08:36 | KumanovoNews | Преземено од: vistinomer.mk

  Ветување: Отстранување на (сигнализација) столбови за велосипедска патека

  [Извор:Официјална Фејсбук страница на Општина Тетово (точка број 7), датум: ноември 2021]

  Се отстрануваат столбовите на велосипедската патека во Тетово Фото: Вистиномер

  ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

  Градоначалниот на Општина Тетово, Биљал Касами во програмата „100 дена Општина Тетово“, која ја објави во јавноста на 16 ноември на прес-конференција, но и на официјалната Фејсбук страница на Општина Тетово, вети дека ќе ги острани столбовите долж булеварот „Илинденска“, со кои е обележана велосипедската патека. Реализацијата на ова негово ветување е во тек.

  На 17 ноември екипи на терен започнаа да ги острануваат столбчињата, а Касами пред медиумите изјави: 

  Во 100-дневниот план што го презентиравме пред пошироката јавност, е и отстранувањето на стоплчињата на велосипедската патека, бидејќи тие се поставени спротивно на законот. За отстранувањето на столбчињата имаше донесено и решение од судот дека се незаконски, а ние тоа решение треба да го спроведеме.

  Фото: Вистиномер

  Столбчињата долж булеварот „Илинденска“ во Тетово беа поставени во април годинава. Тие го одвојуваа коловозот каде на едната страна се движеа возилата, а мал дел од десната страна од сообраќајницата ја користеа велосипедистите. 

  Фото: Вистиномер

  За неа имаше реакции на социјалните мрежи дека е небезбедна, тесна, на некои места и не е проодна затоа што имаше поставено контејнери, а често патеката ја имаа узурпирано и паркирани возила.

  Велосипедска патека (април 2021) Фото: Вистиномер

  Со оглед на тоа што деновиве се работи на терен и столпчињата на оваа патека се острануваат, ова ветување на градоначалникот Касами има оценка „во тек“.

   

  ИЗВОРИ:

   

  Оцени: Зоран Димовски

   

   


  Овој напис е изработен во рамките проектот Проверка на фактите за напредокот на Северна Македонија кон ЕУ, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

   

   

   

  Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар