×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Уништени над 20 садови за смет во Крива Паланка

  03.07.2024 13:39 | KumanovoNews

  Вандали деновиве уништиле над 20 садови за смет во Крива Паланка поставени на уредените пешачки патеки во градот.

  Уништени над 20 садови за смет во Крива Паланка

  Тие намерно ги откорнале висечките отпадни садови покрај пешачката  патека во Бабин дол и патеката на магистралната улица.

  „Како јавно претпријатие надлежно за одржување на јавната хигиена и на јавните зелени површини и пешачки патеки, се соочуваме со сериозен проблем на уништување урбана и комунална опрема. Секој ден , во соработка со локалната власт, вложуваме напори за одржување чиста и уредна животна средина, се трудиме да обезбедиме што повеќе садови за отпад и нивно редовно празнење. Но, одредени поединци се однесуваат десгтруктивно , оштетувајќи ја опремата што е од јавен интерес  и набавена со средства од граѓаните, велат од ЈП „Комуналец“.   

  Оттаму апелираат граѓаните да бидат општествено одговорни и свесни за штетата што се нанесува со ваквите вандалски постапки.

  „Доколку забележат намерно оштетување на урбаната и комунална опрема, ги молиме веднаш да ги известат надлежните служби за да можеме навреме да реагираме и да ги санкционираме сторителите“, велат од комуналното претпријатие.

  Никола Митовски