×

• Два од два со Украина

18.08.2010 13:11 | KumanovoNews

Кошаркарската репрезентација на Македонија во салата Борис Трајковски успеја да ја издвојува втората победа над репрезентацијата на Украина со резултат 71:55.

Два од два со Украина

Нашата репрезентација до победата стигна потешко од очекуваното. Високите центри на Украина, и слабата реализација за 3 поени беа причина поради која игравме „тешко“ во првото полувреме, па резултатот да биде 35:29.

Сепак работите се сменија во второто полувреме. „Црвено-жолтите“ го поравија шутот од поле, и добрата игра во одбрана низ текот на целиот натпревар, резултираа со конечен резултат од 71:55. Како и последните натпревари, најдобар поединец беше Мекејлеб со 18, Антиќ 16, Гечевски 13, а кај Украина Лисчук со 11 а Лукашов и Печеров постигнаа 10 поени.

Со оваа победа Македонија направи уште еден чекор кон обезбедување на пласман на Европското Првенство ќе се одржи во Литванија. Следното гостување нашите репрезентативци го играат против Унгарија во петок, па на 23. против В.Британија во Скопје и 29. против Босна и Херцеговина во Сараево.