КК Куманово ги доби противниците во втората фаза од БИБЛ лигата

05.02.2021 13:29 | KumanovoNews

 Кошаркарскиот клуб Куманово во втората фаза од регионалното БИБЛ натпреварување ќе биде дел од Група Г, со екипите: Хапоел Холон и Академик Пловдив.

КК Куманово ги доби противниците во втората фаза од БИБЛ лигата

Тимовите кои обезбедија уште едно разигрување се поделени во 2 групи од по 3 тимови, каде ќе играат меѓусебно по два натпревари, на домашен и на гостински терен. Како што и беше организирано, не можеше да се сретнат клубови од една иста држава.

Балканската екипа која била повисоко пласирана во првата фаза, ќе има предност со тоа што вториот натпревар ќе го игра на домашен паркет, а на првиот ќе гостува.

Втората група Г ги има: македонскиот ТФТ Скопје, Хапоел Гилбоа и Берое. Најдобрите 4 од двете групи, ќе заминат на завршниот Ф4 турнир.

(Д.Д.)

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk