Л'Екип: Болт е најдобриот спортист на светот во 2009

31.12.2009 18:06 | KumanovoNews

Јамајканскиот алтетичар Усеин Болт денеска втор пат по ред е прогласен за надобар спортист на светот во изборот на францускиот спортски дневник Л'Екип.

Л'Екип: Болт е најдобриот спортист на светот во 2009

Болт оваа година е освоил три титули на светскиот првак и сруши два светски рекорди - на 100(9,58) и на 200 метри(19,19). Второто место му припадна на швајцарскиот тенисер Рожер Федерер кои добил двојно помалку гласови од Болт, а трет е италијанскиот моторциклист Валентино Роси.

Очекувам да го срушам рекордот кој го држат Карл Луис, Михаел Шумахер и Федерер кои по три пати до сега беа победници. Убеден сум дека ме очекуваат уште многу убави и успешни години - изјави Болт

Листа на десетте најдобри спортисти во изборот на Л'Екип

  1. Усеин Болт (Јамајка - атлетика) - 1,289 бода
  2. Рожер Федерер (Швајцарија - тенис) - 568
  3. Валентино Роси (Италија, моторциклизам) - 296
  4. ФК Барселона (Шпанија) - 295
  5. Себастијан Леб (Франција, рели) - 248
  6. Леонел Меси (Аргентина, фудбал) - 205
  7. Машката ракометна репрезентација на Франција - 165
  8. Мајкл Фелпс (САД, пливање) - 134
  9. Мани Пакијао (Филипини, бокс) - 119
  10. Кенениша Бекеле (Етиопија, атлетика) - 76

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk