×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Македонија скокна за пет места на ФИФА-листата

  30.04.2010 07:47 | KumanovoNews

   Македонската фудбалска репрезентација напредуваше за пет позиции на најновата ранг-листа на ФИФА и моментно е на 60 место.

  Македонија скокна за пет места на ФИФА-листата

   Македонија изминатиов месец не одигра ниту еден меч, но заработи 12 поени и стигна до 521 поен, колку што има и селекцијата на Иран. Во следниот период „црвено-жолтите“ ќе играат пријателски мечеви со Азербејџан на 29 мај и Романија на 2 јуни. Двата дуела ќе се играат на неутрален терен во Австрија.

   Од противниците на Македонија во квалификациите за ЕП 2012 година, Русија е на 11 место со 1.003 поени, Словачка е на 38 место со 742 поена, Ирска е на 43 место со 690 поени, Ерменија е 99-та со 311 поени, а Андора е на самото дно и со само 2 поена што е доволно за 201 место.

   На врвот на листата се врати петкратниот светски првак  Бразил. „Кариоките“ имаат 1.611 поени и се пред европскиот првак Шпанија со 1.565 поени и Португалија со 1.249 поени. Меѓу топ-10 селекциите се и Холандија со 1.221, Италија - 1.184, Германија - 1.107, Аргентина - 1.084, Англија - 1.068, Хрватска - 1.052 и Франција - 1.044 поени.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk