Ракометарките со убедлива победа во Зајечар

20.01.2020 11:35 | KumanovoNews

Во рамкуте на ВРХЛ лигата, на гостински терен во Зајечар, Србија, ракометарките на Куманово славеа убедлива победа против РК Зајечар, со резултат 49:20.

Ракометарките со убедлива победа во Зајечар

Во текот на натпреварот, ЖРК Куманово постојано беше во предност, а најефикасни беа Трајковиќ со 13 гола и Гичевска со 8.

Постигнати голови на Куманово: Куманово:  Трајковиќ 13, Гичевска 8, Јанкуловска 4, Марковиќ 2, Пецанова 6,Ивановска 3, Боризовска 2, Кипријановска 3, Глигоријадис 3, Радевска 2, Цветановска 1,  Шарановиќ 1, Чокели 1.

Со оваа победа ракометарките се вратија во форма по поразот, во рамките на Регионалната лига, од екипата на Груде од БиХ, со резултат 28:27, а на 24 и 25 јануари ќе играат два пријателски натпревари со српската екипа Јагодина.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk