×

• Вујошевиќ го откри рецептот за победа над НБА екипа

19.10.2010 16:39 | KumanovoNews

Душко Вујошевиќ после НБА турнејата, на која издвојува победа над Кливленд Кавалирс, беше преполн со впечатоци.

Вујошевиќ го откри рецептот за победа над НБА екипа

Разликата меѓу НБА и европските клубови се се помала, но и понатаму постои. Искрено сум среќен што на вистински начин ја представивме европската и руската кошарка. Влеговме во историјата - изјави Вујошевиќ, чија екипа го совлада Кливленд со 90:87.

Во походот за победа над НБА екипа, некогашниот тренер на Партизан има јасно мислење:

Пат кој таков успех е прост - заборавите на дотогашните остварувања, и фокусирајте се на нови - јасен е Вујошевиќ

Стратегот на ЦСКА додава дека тој успех, победа на НБА екипа на гостински терен, не бил возможен минатата година кога на истата турнеја беше со екипата на Партизан.

Тој Партизан неможеше да се носи со НБА екипите, бидејки беше составен од речиси, исклучиво домашни играчи. Сепак ни тогаш неможев да наслутам што ќе се случи една година подоцна, ни на Мајами, ни Охлахома ни Кливленд не ги беше лесно да излезат на крај со нас, но ни нас со ним.

Вујошевиќ посебно истакна дека траењето на утакмиците (4 пати по 12 минути) додатно влијаела на тежината на задачата.

Не беше лесно, но од меч во меч се прилагодувавме. Во САД една четвртина трае 12 минути, па на крај се чувствувавме како да ја играме нашата „пета“ четвртина. Не игравме три туку четири натпревари. Тоа ни беше од корист, иако оваа недела играме против Армани Џинс, и Спартак на домашен терен. На долги патеки оваа турнеја ќе ни донесе само добри работи - заклучува Вујошевиќ