05. 12. 2020 19:59

Двајца починати, 47 новозаболени и 45 оздравени од ковид-19 во Куманово

Двајца починати, 47 новозаболени и 45 оздравени од ковид-19 во Куманово

 Во последните 24 часа регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19, а направени се 2995 тестирања.

По градови во: Скопје 398, Прилеп 59, Куманово 47, Штип, Битола и Гостивар 46, Тетово 44, Велес 32, Крива Паланка 3,  Кратово 4 и др.

Починати се 24 лица, дванаесет пациенти од Скопје (75, 64, 60, 71, 69, 79, 36, 35, 70, 61, 74, 80), двајца од Куманово (62 и 77), еден пациент од Струга (73), еден од Велес (76), тројца од Битола (60, 81 и 55), еден од Охрид (63), еден од Струмица (56), еден од Крива Паланка (53), еден од Кочани (42) и еден пациент од Кичево (65). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 631 оздравени пациенти од: Скопје 264, Куманово 45, Штип 34, Прилеп 45,

Велес 38, Битола 51, Кавадарци 18, Гевгелија 4, Струмица 26, Крива Паланка 3, Радовиш 3, Крушево 2, Кочани 9, Пробиштип 4, Демир Хисар 5...

Досега во земјата се направени вкупно 347.080 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 67311, бројката на оздравени пациенти е 42872, на починати е 1901, а бројот на активни случаи изнесува 22538.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk