×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Натпросечно високи температури до 40 степени во наредните пет дена

  18.06.2024 17:44 | KumanovoNews

  Македонија од утре до 23 јуни ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој период од годината, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК).

   

  Натпросечно високи температури до 40 степени во наредните пет дена

  Дневните температури насекаде ќе бидат над 30, а наместа ќе достигнуваат 40 степени.

  Според прогнозираните и пресметаните гранични вредности на екстремни температури од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), на територијата на нашата земја утре ќе биде активно жолто, а во Скопската и Полошката котлина портокалово ниво за опасност од високи температури.

  Поради натамошен пораст на температурите од 20 јуни насекаде ќе биде активно портокалово ниво за оспасност.