Нови 24 случаи на ковид-19 во Куманово

23.01.2021 - 15:03

Во последните 24 часа регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19, а направени се 2013 тестирања.

Нови 24 случаи на ковид-19 во Куманово

По градови во:Скопје 179, Куманово - 24, Тетово-14, Прилеп-5, Гостивар-8, Штип-13, Битола-1, Велес-11, Охрид-18, Струмица-7, Кавадарци-13, Струга-4, Кочани-8, Кичево-4, Свети Николе-2, Гевгелија-1, Дебар-4, Ресен-1, Крива Паланка-3, Берово-4, Делчево-10, Пробиштип-5, Виница-1, Богданци-3, Крушево-1, Демир Капија-2, Пехчево-1.

Изминатото деноноќие починаа 11 лица, од кои пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74), еден пациент од Штип (80), еден од Велес (82), од Струмица (78), од Кавадарци (55), еден пациент од Валандово (63),и еден пациент од Пехчево (93). Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од:Скопје 270, Куманово 13...

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.471, бројката на оздравени пациенти е 76.423, на починати е 2.779, а бројот на активни случаи изнесува 11.269. Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на ковид -19.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk