24. 05. 2020 17:52

Осум новозаболени од коронавирус во Куманово

Осум новозаболени од коронавирус во Куманово

Во Куманово бројот на позитивни на КОВИД-19 се зголемува. Во последните 24 часа регистрирани се 8 нови случаи.

Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19. Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус.

- Скопје 12

- Куманово 8

- Штип 2

- Прилеп 2

- Тетово 7

- Струга 4

- Охрид 2

Вкупната бројка на КОВИД дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1978, бројката на оздравени пациенти е 1422, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 443.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти.

- Скопје 2

- Прилеп 7

- Велес 2

Досега во земјата се направени вкупно 25270 тестирања на КОВИД -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 188 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи.

Денеска со скринингот е потврден еден позитивен случај кај вработен во геронтолошка установа во Скопје. Досега со скринингот направени се 2248 тестирања на ковид-19, а регистрирани се три позитивни случаи на КОВИД-19.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk