×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Самостојна изложба на Моника Десоска во Уметничката галерија во Куманово

  26.09.2023 14:20 | Оливера Пешевска

  Во салонот на Уметничка галерија Куманово утре со почеток во 20.30 часот ќе биде отворена самостојна изложба на академската сликарка Моника Десоска. Изложбата е насловена „Патување низ непознатото“ и е дел од вонпрограмските активности на галеријата.

  Самостојна изложба на Моника Десоска во Уметничката галерија во Куманово

  Авторката за прв пат излага во Куманово, а станува збор за 15-та по ред самостојна изложба.

  „На изложбата ќе бидат прикажани 40 ликовни дела работени во комбинирани техники на лесонит. Инаку Дескоска со самостојни изложби, освен во Македонија, се претставила и во Србија и Турција. Има учествувано на 22 групни изложби, најчесто во државата но има гостувано и во Хрватска“, изјави Драгана Спасовска,Виш кустос при НУ Музеј – Куманово.

  За сите љубители на уметноста изложбата ќе биде отворена до 10 октомври 2023 година.