×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Се повеќе заразени од коронавирус во Куманово - 15 нови случаи и 40 активно болни

  01.07.2022 15:22 | Сузана Николиќ

   Се зголемува бројот на заразени од ковид-19 во државата. Во текот на вчерашниот ден во Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) во Куманово тестирани се 33 лица, а регистирани се 15 позитивни. 

  Се повеќе заразени од коронавирус во Куманово - 15 нови случаи и 40 активно болни

  Според официјалната статистика на Министерството за здравство во моментот во кумановско има 40 активно болни. 

  На ниво на државата во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. 

  По градови во: Скопје – 109, Битола – 17, Куманово – 15, Кавадарци – 11, Велес – 7, Гостивар и Штип – по 6, Кичево – 5, Прилеп – 4, Тетово, Струмица и Радовиш – по 3, Кочани, Гевгелија, Неготино и Демир Хисар – по 1.

  Починати се две лица од Скопје (85г) и Берово (76г).  

  Регистрирани сe 97 оздравени пациенти од: Скопје – 62, Битола – 5, Тетово, Струмица, Кочани и Охрид – по 4, Кавадарци и Неготино – по 3, Велес и Штип – по 2, Гостивар, Прилеп, Богданци и Македонски Брод – по 1.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk