Уште тројца починати и 46 нови случаи на ковид-19 во Куманово

03.09.2021 19:46 | Сузана Николиќ

 Во последните 24 часа се направени 5.865 тестирањe, а регистрирани се 722 нови случаи на ковид-19.

Уште тројца починати и 46 нови случаи на ковид-19 во Куманово

По градови во: Скопје – 302, Тетово – 51, Куманово – 46, Струмица – 42, Гостивар – 39, Охрид – 24, Велес , Кичево и Штип – по 21, Кавадарци – 19, Битола , Свети Николе и Струга – по 18, Прилеп – 16, Кочани – 13, Дебар – 7, Делчево и Радовиш – по 6, Гевгелија , Крива Паланка и Неготино – по 4, Берово, Македонска Каменица , Пробиштип и Ресен – по 3, Богданци, Валандово и Виница – по 2, Демир Хисар, Дојран, Кратово и Македонски Брод – по 1 .

Пријавени се 26 починати лица: 6 починати лица од Скопје (77г,63г,58г,57г,52г,47г,), по 5  починати лица од Тетово (74г,73г,68г,67г и 62г), по 3 починати лица од Гостивар (82г,55г и 52г)  и Куманово (84г,71г и 65г) , по 2 починати лица од Кичево (78г и 68г) и Струга (76г и 45г) и по едно починато лице од Крива Паланка (23г) ,Струмица (73г) ,Штип (67г) ,Охрид (84г) и Прилеп (83г).

Регистрирани сe 574 оздравени пациенти од: Скопје – 169, Тетово – 105, Гостивар – 87, Струмица – 36, Куманово – 35, Кичево – 27, Кавадарци – 14, Битола и Кочани – по 13, Штип – 11, Прилеп,Велес и Радовиш – по 10, Свети Николе – 8, Гевгелија – 4, Крива Паланка и Виница – по 3, Неготино, Ресен, Пробиштип ,Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Охрид, Делчево ,Крушево,Демир Хисар,Демир Капија и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.175. 766 тестирање на ковид-19.Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 178.879, бројката на оздравени пациенти е 157.868, на починати е 6.013, а бројот на активни случаи изнесува 14.998.  

Дистрибуција по градови:

Скопје 77106, Активни 6025
Куманово 10386, Активни 946
Тетово 10470, Активни 1913
Гостивар 7736, Активни 1107.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk